
Trumny kremacyjne – czym różnią się od tradycyjnych?
Tradycyjne trumny, wykorzystywane do chowania zmarłych w grobie ziemnym, nie są stosowane podczas kremacji. Dzieje się tak, ponieważ materiały wykorzystywane do ich produkcji mogłyby wprowadzać do atmosfery szkodliwe substancje, spalanie trwałoby zbyt długo, a niepalne elementy przyczyniłby się do zniszczenia pieców kremacyjnych. Jak zatem wyglądają trumny kremacyjne i czym się charakteryzują?
Trumny tradycyjne
Współczesne katalogi zapewniają szeroki wybór wszelkiego rodzaju trumien. Można do woli przebierać w materiałach, kolorach, a nawet kształtach. Co więcej, posiadają metalowe elementy, takie jak uchwyty i krzyże, ale również mocowanie (wszelkie śruby czy zawiasy). Środek, czyli tak zwane wybicie trumny, jest często zrobiony ze sztucznych materiałów, których zwyczajnie nie powinno się palić.
Trumny kremacyjne
Najczęściej wykonuje się je z materiałów łatwopalnych, które szybko i całkowicie spalą się podczas kremacji. Będą to głównie:
- płyty wiórowe,
- karton,
- wiklina,
- drewno.
Takie trumny nie zawierają elementów metalowych, są proste i mniej zdobne od ich tradycyjnych odpowiedniczek. Kolejna różnica to rozmiar – trumny kremacyjne muszą być dostosowane do standardów i wymiarów pieców kremacyjnych. Ważne jest również to, aby ich spalanie miało minimalny wpływ na środowisko, dlatego trumny zwykłej absolutnie nie użyje się podczas kremacji.
Warto w tym miejscu podkreślić jeszcze jedną, zasadniczą różnicę: w przypadku tradycyjnego pochówku możemy włożyć do trumny ulubione przedmioty zmarłego, czego nie wolno zrobić przy kremacji. Do trumny kremacyjnej nie wkładamy żadnych rzeczy, zwłaszcza zrobionych z tworzyw sztucznych, urządzeń ani płynów. Jeżeli zmarły posiadał rozrusznik serca, jest on usuwany jeszcze w szpitalu.
Czy trumny kremacyjne mogą być użyte podczas ostatniego pożegnania?
Chociaż bywają mniej ozdobne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmarły został w takiej trumnie wystawiony w kaplicy, czy sali pożegnań. W takich sytuacjach można zwiększyć ilość kwiatów lub ozdób, aczkolwiek decyzja o wykorzystaniu trumny kremacyjnej w tym celu należy do rodziny zmarłego. Najczęściej jednak ciało układa się w zwykłej trumnie na czas ceremonii pogrzebowej, a przed samą kremacją przekłada się je do wcześniej wybranej trumny kremacyjnej.
Czy trumny kremacyjne są tańsze?
Tak, ponieważ ich konstrukcja, materiał oraz proces wytwarzania jest znacznie tańszy. Nie ma tutaj również ozdobnych elementów, ani kosztownego wybicia, co znacznie obniża cenę. Warto jednak pamiętać, że ostateczny koszt będzie w dużej mierze zależał od producenta.
Aby proces kremacji przebiegł bez zakłóceń, bardzo ważne jest zastosowanie się do wszystkich wytycznych. Jednym z nich jest wykorzystanie specjalnie do tego przygotowanych trumien, koniecznie wykonanych z materiałów naturalnych, które ulegną całkowitemu spaleniu. Należy również pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnego pochówku, do trumien kremacyjnych nie wolno nam wkładać ulubionych przedmiotów zmarłego, gdyż mogą zakłócić przebieg całego procesu.