
Pamiątki z prochów zmarłego
Pamiątki po zmarłych mają dla wielu osób ogromne znaczenie sentymentalne. W dzisiejszych czasach możemy zachować bliskich w pamięci dzięki przedmiotom stworzonym bezpośrednio z ich prochów. Jakie zastosowanie dla tych szczególnych memorabiliów znajdziemy w Polsce i za granicą?
Biżuteria
Przemiana prochów zmarłego w diament to rozwiązanie, które dla wielu osób może wydawać się szczególnie atrakcyjne. W Polsce istnieją już firmy, które oferują takie usługi. Z prochów można stworzyć piękny kamień, który osadza się w biżuterii, na przykład w pierścionku czy naszyjniku. Dzięki temu mamy możliwość noszenia cząstki bliskiej osoby przy sobie każdego dnia.
Biżuteria żałobna to również ta, w której można umieścić niewielką ilość prochów zmarłego. Na rynku dostępne są naszyjniki, pierścionki czy bransoletki, w których wnętrzu można przechować prochy. Aby skorzystać z takiej usługi, należy wcześniej poinformować krematorium, które po zakończonej kremacji przesypie niewielką ilość do wybranego przez nas sekretnika.
Sztuka
Dla miłośników sztuki istnieje opcja zamówienia obrazu, w którym część prochów zostanie dodana do farb używanych przez artystę. W ten sposób można stworzyć portret zmarłego lub pejzaż miejsca, które było dla niego szczególnie ważne. Tego rodzaju obraz staje się unikatową pamiątką, łączącą w sobie zarówno artystyczną wartość, jak i osobiste wspomnienia.
Jedna z brytyjskich firm oferuje usługę, która pozwala na dodanie prochów zmarłego do płyty winylowej. Proces ten polega na zmieszaniu prochów z materiałem, z którego tworzy się płyty, a następnie wprasowaniu go w formę. Na takiej płycie można nagrać ulubioną muzykę zmarłego lub jego głos. Na powierzchni krążka mogą pojawić się drobne nierówności, jednak nie powinny one wpływać na jakość dźwięku.
Rośliny z bio-urn
Inną ciekawą opcją jest możliwość „odrodzenia” się zmarłego w postaci rośliny. Na rynku dostępne są specjalne biodegradowalne urny, które umożliwiają zasadzenie drzewa, krzewu czy kwiatu. Warto jednak pamiętać, że same prochy nie są w stanie bezpośrednio wspomóc wzrostu rośliny, dlatego do urny dodawane są specjalne dyski z ziemią i nawozem. Po zasadzeniu i podlewaniu, korzenie rośliny rozrastają się w urnie, symbolicznie łącząc się z prochami.
Nowe formy pamiątek
Obok wspomnianych metod, coraz częściej pojawiają się także nowe rozwiązania. W niektórych krajach dostępne są usługi tworzenia miniaturowych rzeźb z prochów lub zamykania ich w szklanych kulach, które mogą pełnić funkcję ozdobną. Warto w tym miejscu podkreślić, że niestety w tej chwili trzymanie prochów zmarłego w domu jest w Polsce nielegalne.
Nowe formy upamiętnienia pozwalają na stworzenie jeszcze bardziej spersonalizowanych i unikatowych pamiątek, a dostępne możliwości zależą jedynie od naszej wyobraźni i budżetu. Niezależnie od wybranego sposobu, kluczowe jest, aby czuć się komfortowo z decyzją o stworzeniu i przechowywaniu takiej pamiątki. Ostatecznie to nasz osobisty sposób na zachowanie pamięci o zmarłym powinien być najważniejszy.