Naturalny pochówek – powrót do korzeni?
Nie da się ukryć, że współczesny sposób chowania zmarłych niewiele ma wspólnego z dbaniem o środowisko. Zarówno kremacja, jak i tradycyjnie pogrzeby z trumną, wiążą się z użyciem chemikaliów, metali oraz paliw kopalnych, które negatywnie wpływają na naszą planetę. Alternatywą dla tych metod jest tak zwany naturalny lub zielony pochówek. Na czym polega i czy jest dostępny w Polsce?
Powrót do natury
Ideą naturalnego pochówku jest całkowity powrót do natury. Polega on na chowaniu ciała bez balsamowania (czyli bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych), w biodegradowalnych urnach, trumnach lub nawet bez (na przykład owinięte w całun z naturalnego materiału). Celem tej alternatywnej metody pochówku jest umożliwienie naturalnego rozkładu ciała, który w ten sposób zasila ekosystem.
Gdzie jest dozwolony naturalny pochówek?
Chociaż metoda naturalnego pochówku zakłada chowanie zmarłych w najbardziej przyjazny dla środowiska sposób, nie wszędzie będziemy mogli go wykonać. Tego typu opcja jest dostępna na przykład na cmentarzu Meadowview Natural Burial Ground w Wielkiej Brytanii, lub Green Haven Memorial Gardens w Stanach Zjednoczonych. Na obu cmentarzach groby oznacza się wyłącznie za pomocą kamieni i roślin, bez tradycyjnych nagrobków. W Polsce taki naturalny sposób chowania zmarłych jest w tej chwili zabroniony.
Inne sposoby na ekologiczny pochówek
Kolejną intersującą opcją jest pochówek w trumnie z grzybni (dostępny w Holandii). Pomysłodawca projektu Bob Hendrikx zapewnia, że w ten sposób ciało z powrotem włącza się w cykl natury. Dodaje również: „Ponieważ grzyby są mistrzami recyklingu, to najbardziej naturalny sposób [pochówku], jaki można sobie wyobrazić. Nie zanieczyszczamy środowiska toksynami ze swojego ciała i trumien, ale wzbogacamy je i stajemy się kompostem”. (źródło: https://kopalniawiedzy.pl/Living-Cocoon-zywa-trumna-grzybnia-Bob-Hendrikx-Loop,32725).
W Kalifornii został zalegalizowany pomysł kompostowania ciała ludzkiego po śmierci. Proces ten polega na umieszczaniu zwłok w stalowej skrzyni, którą następnie wypełnia się biodegradowalnymi materiałami, między innymi wiórami drzewnymi czy kwiatami. Pozostałe w ten sposób szczątki można wykorzystać do zasiania nowego życia w postaci drzew, kwiatów czy krzewów. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że chociaż alternatywne metody pochówku zyskują coraz większą popularność, duchowni niektórych religii sprzeciwiają się im, twierdząc, że ciało ludzkie nie powinno być taktowane w taki sposób po śmierci.
Wybór na przyszłość
Drastycznie zmniejszająca się ilość miejsca grzebalnego na świecie wymusza na nas alternatywne metody pochówku. Jedną z nich jest powrót do korzeni i chowanie zmarłych tak, jak robili to nasi przodkowie – bez zdobnych trumien, balsamacji oraz ubrań z nienaturalnych materiałów, które nie ulegają rozkładowi. Naturalne pochówki, chociaż niedostępne w Polsce, znajdują miejsce na rynku funeralnym, i wszystko wskazuje na to, że wkrótce będą stanowić realną alternatywę dla tradycyjnych pogrzebów.